valasht
10 بهمن 1401 - 15:03

افتتاح 44 طرح کشاورزی در چهارمحال و بختیاری/ 1143 نفر صاحب شغل می‌شوند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: با اجرای پروژه‌های دهه فجر برای یک‌هزار و 143 نفر شامل 665 نفر به صورت غیرمستقیم و 478 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، حسین برزگر صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: ۴۴ پروژه در دهه فجر افتتاح و یک پروژه کلنگ‌زنی می‌شود که از این تعداد ۱۵ پروژه در حوزه آب، خاک و فنی مهندسی، ۱۴ پروژه در حوزه دام و طیور، ۱۴ پروژه در حوزه تولیدات گیاهی و یک پروژه در حوزه شیلات و آبزیان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود: پروژه‌های قابل افتتاح با اعتبار ۱۲۵ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان و پروژه‌ کلنگ‌زنی با اعتبار ۵۱۳ میلیون تومان به سرانجام می‌رسند که در مجموع برای این پروژه‌ها ۱۲۶ میلیارد و ۲۶۳ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.

وی ادامه داد: با این پروژه‌ها برای یک‌هزار و ۱۴۳ نفر شامل ۶۶۵ نفر به صورت غیرمستقیم، ۴۷۸ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی و ۴۶ روستا و ۸۸۵ خانوار از این طرح‌ها بهره‌مند می‌شوند.

برزگر بیان داشت: جذب تخصیص آب از حوزه کارون مهمترین چالش استان است و مناطق غربی در تنش آبی هستند با این وجود ۲۶ پروژه نیمه‌تمام انتقال آب در این بخش تعریف شده که اجرای آن‌‌ها در اولویت است و وزارت‌خانه برای تامین این اعتبارات باید اهتمام ویژه داشته باشد.

احداث ۴۳ مجتمع دامپروری سبک و سنگین در استان

وی ادامه داد: بارش در شرق استان کم، تراکم جمعیت بیشتر است که در سال‌های گذشته برنامه‌ای برای این بخش نداشتیم اما امسال طرح ایجاد مجتمع‌های دامپروری را در دستور کار داریم و قرار است تا ۲ الی ۳ ماه آینده ۴۳ مجتمع دامپروری سبک و سنگین در ۴۳ شهر استان راه‌اندازی شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به پروژه‌های گلخانه‌ای نیز اشاره کرد و افزود: ساخت ۵ مجتمع خصوصی در لردگان، خانمیرزا، دستگرد و سفیددشت، ۲ مجتمع دولتی در بلداجی با مساحت ۱۸ هکتار در ۲۷ واحد و در جونقان با ۱۲ واحد پرورش قارچ ۳۰ تنی در دست اقدام است.

ذخیره یک میلیون و ۴۵۰ تن مرغ منجمد در استان

برزگر به رفع چالش نهاده‌های دامی سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۱ میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام و یک میلیون و ۴۵۰ تن مرغ منجمد ذخیره شده است.

وی ادامه داد: چالش قیمت گوشت در کلان شهرها قیمت استان‌های دیگر را نیز دست‌خوش تغییر می‌کند اما هدف از اجرای طرح کارآمدسازی برای سامان دادن به اوضاع گوشت قرمز و سفید بود که تا کنون عرضه و تقاضا کنترل شده و امروز اوضاع قیمت در حال کنترل است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان داشت: برای کنترل قیمت گوشت ۶ هزار و ۶۰۰ تن نهاده ارزان در حال توزیع است و تا امروز سهمیه گوشت یخ‌زده استان ۷۸ تن بود که همه آن توزیع و شب گذشته ۱۴۰ تن سهمیه جدید ذخیره شد.

برزگر به رفع تداخلات اراضی اشاره کرد و گفت: کل اراضی استان که مشمول رفع تداخلات اراضی می‌شوند ۲۱۶ هزار هکتار است که تا امروز ۹۲ هزار هکتار به صورت قطعی آزاد و نقشه‌های آن نیز ثبت شده است که ۶۰ هزار هکتار آن طی ۷ ماه گذشته انجام شد.

ارتقای بودجه بخش کشاورزی به یک‌هزار میلیارد تومان

وی با بیان اینکه در طرح کارآمدسازی یارانه‌ها تا به امروز ۲۴۳ میلیارد تومان سرمایه در گردش به نهاده‌های دام و طیور اختصاص پیدا کرده است، افزود: در ۱۱ ماه سال جاری ۸۵۴ میلیارد تومان تسهیلات جذب شد که تا پایان سال با جذب اعتبارات مربوط به خشکسالی با رقم ۶۴۰ میلیارد تومان، اعتبارات مربوط به مکانیزاسیون با رقم ۳ میلیارد تومان و ... اعتبار تکمیلی بخش کشاورزی به حدود یک هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

برزگر با بیان اینکه تعهد ایجاد اشتغال این سازمان تا پایان سال انجام می‌شود، گفت: کل تعهد ایجاد اشتغال جهاد کشاورزی ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در مجموعه‌های مختلف جنگل‌داری، شیلات و ... بوده که تاکنون ۲ هزار و ۴۰ نفر آن محقق شده است.

وی با بیان اینکه پول برگشتی یا عدم جذب در اعتبارات سال گذشته نداشتیم، توضیح داد: از ابتدای سال تا به امروز ۳ میلیارد و ۲۶۰ میلیارد تومان اعتبارات ابلاغی برای استان لحاظ شده که ۱۶۹ میلیارد تومان آن معادل ۵۲ درصد جذب شده و این رقم تا بعد از عید نیز افزایش می‌یابد چرا که اعتبارات سفر مرحله به مرحله ابلاغ می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: همه مستندات خسارت ناشی از سیل در حوزه‌های مختلف نیز به وزارتخانه اعلام شده که در مجموع مبلغ حدود ۱۰۳ میلیارد تومان تسهیلات بلندمدت یارانه‌ای به خسارت‌دیدگان پرداخت می‌شود که هنوز به نتیجه نرسیده است‌.

وی سرشاخه‌کاری باغات گردو را به عنوان کار شاخص حوزه باغبانی در سال جاری اعلام کرد و گفت: در این طرح بذر گردو کاشته می‌شود که تاکنون در ۴۰ هکتار انجام شده است و در حوزه مکانیزاسیون در خط اعتباری ۱۰، ۳۰ میلیارد تومان اعتبار ارائه شده که ۱۰ میلیارد تومان آن تا به امروز جذب شد و مابقی آن تا پایان سال جذب می‌شود.

برزگر ادامه داد: همچنین ۲۷ هزار و ۲۲ تن بذر اصلاح شده و ۲۵ هزار تن کود کشاورزی در کشت پاییزه امسال میان باغداران توزیع شده است.

رشد ۴۵۰ درصدی تولیدات جهاد کشاورزی

وی با بیان اینکه تولیدات حوزه جهاد کشاورزی در سال‌های ابتدای انقلاب ۲۹۶ تن بوده که امروز به یک‌هزار و ۶۲۷ هزار تن با رشد ۴۵۰ درصدی رسیده است، افزود: بیشترین رشد در تولید محصولات زراعی با رقم ۹۸۶ هزار تن و سپس ۲۳۴ هزار تن محصولات باغی و ۳۷۰ هزار تن محصولات دام و طیور بوده است.

 برزگر گفت: ارزش تولیدات کشاورزی استان ۲۳ هزار و ۴۳۵ میلیارد تومان است که در ابتدای انقلاب ۵۲۰ میلیارد تومان بوده و تغییر چشمگیر در این حوزه دیده می‌شود.

توزیع میوه ۱۰ درصد ارزان‌تر از بازار

محسن کریمی، مدیر تعاون روستایی استان نیز در پایان با اشاره به اینکه ۳۰۰ تن پرتقال و ۱۵۹ تن سیب سفید و قرمز برای شب عید تا پایان بهمن ماه در سردخانه‌های استان ذخیره می‌شود، بیان داشت: سیب‌ها در سبدهای ۷ کیلویی و پرتقال‌ها در سبدهای ۱۰ کیلویی ۱۰ درصد زیر قیمت بازار توزیع می‌شود.

پایان پیام/ ۶۸۰۳۶

منبع: فارس
شناسه خبر: 1007688